0

Putinův rok nebezpečného života

MOSKVA – Na jaře 2008 stál ruský prezident Vladimir Putin na vrcholu světa. Ceny ropy a plynu dosahovaly raketových výšin a příjmy zampnbsp;jejich vývozu proudily do pokladny Kremlu. Kdysi silná ruská armáda, která po pádu komunismu vampnbsp;roce 1991 zkolabovala, se budovala nanovo. A Putinem vybraný nástupce Dmitrij Medveděv se dostal kampnbsp;moci, zatímco sám Putin se spokojil sampnbsp;funkcí premiéra.

Spojené státy byly navíc pro špičkového politika, který si dělá čáku na globální vedení, dokonalým protějškem. Nesoudržná zahraniční politika Bushovy administrativy totiž zahrnovala i plán vybudovat vampnbsp;Polsku a České republice protiraketový štít, což Putinovi umožnilo oživit rozdělování Evropy na starou a novou, které začalo válkou vampnbsp;Iráku a zjevně zvýšilo vliv Ruska na tento kontinent.

Zdánlivé vojenské oživení Ruska navíc sehrálo roli při povzbuzení domácí ekonomiky. Prodej zbraní vampnbsp;hodnotě blížící se 8 miliardám dolarů znovu na globální úrovni konkuroval Velké Británii a USA a zásilky ruských zbraní putovaly do téměř 80 zemí včetně Venezuely, Číny, Indie, Alžírska, Íránu, Malajsie a Srbska. Tyto zakázky byly přitom často úzce spojeny sampnbsp;Putinovou zahraniční asertivitou a ruská armáda cvičila na mnoha místech vůbec poprvé – například ve Venezuele, kde jako by se připravovala na další kubánskou raketovou krizi, přičemž Hugo Chávez se zhostil role Fidela Castra.

Věci se jevily tak dobře, že Rusko náhle zjistilo, že možná vůbec poprvé od raných dob sovětské éry skutečně disponuje jakousi „měkkou silou“. Poprvé to vyšlo najevo, když Mezinárodní olympijský výbor přisoudil pořadatelství zimních olympijských her vampnbsp;roce 2014 černomořskému letovisku Soči. Vampnbsp;roce 2007 oslovil Putin MOV (v angličtině) a přesvědčivě tvrdil, že hry „sehrají významnou roli vampnbsp;budoucnosti Ruska. Pomohou při transformaci Ruska coby mladé demokracie.“