Nigérie na okraji propasti

Nigérie je opět na pokraji rozpadu, tentokrát díky hrozbě, že parlament obžaluje prezidenta Oleseguna Obasanja. Nigérie je ovšem známa svými nevšedními řešeními. "Experti" na Afriku už opět strašlivě varují, že zemi hrozí rozklad, ale Nigérie - jakkoli vratce - opět drží pohromadě.

Síly, jež podkopávají jednotu a stabilitu Nigérie, jsou stejně různorodé jako silné. Ovšem neméně mocné a houževnaté jsou i faktory, které tuto obrovskou, sociálně mnohotvárnou zemi s více než 120 miliony obyvatel drží pohromadě a které ji neustále vytahují zpod okraje propasti - přestože i ti nejoptimističtější zahraniční pozorovatelé se pokaždé připravují na nejhorší.

Tentokrát stoupá národnostní a etnické napětí, neboť v příštím roce se budou konat prezidentské volby, teprve druhé od roku 1999, kdy skončila vojenská vláda. Ve městech jako Lagos a Warri na jihu a Kaduna a Kano na severu země se nezaměstnaná městská mládež a národnostní domobrana stále více zapojuje do ozbrojených loupeží a politicky motivovaného násilí. V ropných oblastech kolem delty řeky Niger, kde rozzlobená mládež a zubožené ženy obviňují petrolejářské společnosti a státní úředníky z toho, že jim vzali jejich obydlí i jejich ropu, aniž by jim za to něco dali, by se politicko-ekologická krize mohla vbrzku vymknout kontrole.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/Ff06Mffcs