Chudoba a teror

V poslední době se rozmáhá značně plytký názor, že chudoba plodí terorismus. Mezi chudobu a kořeny terorismu samozřejmě žádné prosté rovnítko klást nelze, a přesto je na těchto povrchních postřezích něco pravdy. Chudoba nestojí za zrodem islámského terorismu; s chudobou vsak islámstí teroristé dokáží umně manipulovat ve svůj prospěch. A to je hlavní důvod, proč se jakákoli smysluplná a schůdná strategie musí věnovat otázkám ekonomického rozvoje.

Prvním takovým bodem, který si musíme dobře uvědomit, je, že k nepříznivému zvratu ve vývoji doslo před asi třiceti lety, kdy OPEC nechal světovou ekonomiku zažít dva ropné soky. Rozvinuté země se okamžitě přestaly zabývat růstem a začaly bojovat s inflací. Světový růst se s výjimkou východní Asie dramaticky zpomalil a růst světového obchodu se snížil o polovinu.

Země sdružení OPEC bohatly, zatímco zbytek rozvojových zemí musel bojovat s neudržitelnými obchodními deficity a zadlužeností. Větsina těchto zemí zažívala záporný růst. Během 80. a 90. let zažila polovina rozvojových zemí, jež jsou členem MMF, vážné finanční krize a byla nucena snížit sociální výdaje, následkem čehož výrazně stoupala chudoba, nerovnost a riziko civilních ozbrojených střetů.

https://prosyn.org/6fweSp5cs