Jak měřit příští globální rozvojové cíle

KODAŇ – Na počátku jednadvacátého století dalo mezinárodní společenství několik chytrých a jednoduchých slibů v podobě takzvaných Rozvojových cílů tisíciletí (MDG). Svět měl do roku 2015 snížit počet lidí trpících hladem a žijících v extrémní chudobě na polovinu, zajistit všem lidem základní vzdělání a dramaticky redukovat dětskou úmrtnost. Úspěchů bylo mnoho, ačkoliv ne všechny rozvojové cíle se podaří splnit.

Nesplněný možná zůstane například cíl snížit na polovinu počet lidí trpících hladem – i když to bude jen těsně. V roce 1991 trpělo podvýživou 23,4% všech lidí v rozvojovém světě a více než miliarda lidí chodila spát hladová. Do roku 2013 klesl tento podíl na 13,5%. Ačkoliv v rozvojovém světě žilo o 1,7 miliardy lidí více než v roce 1991, hladem jich trpělo o 209 milionů méně. Během posledních 22 let se světu podařilo dostatečně nasytit téměř o dvě miliardy lidí více – to je nezanedbatelný úspěch.

Během příštího roku se sejdou zástupci vlád 193 zemí světa, aby stanovili nové globální cíle, které bude třeba splnit do roku 2030. Jedná se o největší příležitost této generace přetavit vysoké aspirace do konkrétních cílů. Abychom však vybrali cíle, které vykonají nejvíce dobrého, musíme se poučit ze současných zkušeností.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/ogOgABF/cs;