Maková moc

Evropský parlament tento měsíc přijal rezoluci o Afghánistánu, která by mohla připravit cestu pro nový a méně předpojatý přístup ke strategiím boje proti omamným látkám po celém světě. Rezoluce vyzývá účastníky konference dárců, jež má proběhnout na konci ledna v Londýně, aby „vzali v úvahu návrh na koncesovanou produkci opia pro lékařské účely, jaká už byla povolena řadě zemí.“

Tento návrh původně vzešel loni v září na semináři v Kábulu od nezávislé organizace Senlis Council se sídlem v Paříži. Text předložený Evropskými liberálními demokraty, s podporou prakticky všech politických uskupení v Evropském parlamentu, je revoluční nejen proto, že jde proti konvenčnímu myšlení, ale rovněž proto, že záležitost povznáší nad ustrnulou realitu „války proti drogám“. V Afghánistánu se ona takzvaná válka v zásadě zakládá na vymycování polí a na projektech alternativního živobytí, jež dosáhly jen chabých výsledků. Nový postoj Evropského parlamentu se může, doufám, stát znamením začátku radikálního politického posunu všech, kdo se podílí na rekonstrukci Afghánistánu.

Podle Úřadu pro drogy a kriminalitu Organizace spojených národů Afghánistán navzdory soustředěnému úsilí o vymycování a nahrazování plodin v roce 2005 vyprodukoval 87% celosvětového opia, tedy zhruba 4,1 tuny; to představuje 2,7 miliardy dolarů nelegálních zisků, což tvoří zhruba 52% HDP země. Zpráva Afghanistan Opium Survey 2005, vydaná loni v listopadu, odhaduje, že celková hodnota tohoto opia, jakmile se přemění na heroin a distribuuje do celého světa, může činit více než 40 miliard dolarů.

https://prosyn.org/PiSBw7Ecs