Vítězství nad dětskou obrnou a jeho globální dosah

V Kodani se nedávno slavil unikátní úspěch globálního zdravotnictví. Úspěch, který je důkazem, že rozvojová pomoc funguje a že nejlépe funguje ve spolupráci. Nezávislá komise totiž stvrdila, že v padesáti jedné členské zemi Světové zdravotnické organizace se podařilo vymýtit poliomyelitidu, tj. dětskou obrnu.

Evropa, severní a jižní Amerika plus Čína a tichomořské pobřeží pokrývají dohromady více než polovinu všech zemí světa a více než tři miliardy lidí, kteří se odteď už nemusejí této zákeřné, paralyzující choroby obávat. Vůle zbavit svět dětské obrny byla vyzdvižena také na nedávném kanadském summitu zemí G8, na němž vůdci předních zemí světa přislíbili, že se zasadí o završení boje proti této nemoci a pomohou ji vyhubit také v Africe.

Dosavadní úspěchy programu na vymýcení dětské obrny - vyčištění velkého kusu světa od této odvěké metly lidstva - dokazují, čeho všeho lze dosáhnout při efektivním využití jednoduchých technologií a postupů. Klíčem k úspěchu bylo úzce koordinované úsilí partnerů ze soukromého i veřejného sektoru s cílem podat vakcínu proti dětské obrně každému dítěti do pěti let věku.

https://prosyn.org/qFQedUVcs