Pákistánská černá revoluce

ŠANGHAJ – Pákistánský premiér Júsuf Ráza Gílání minulý měsíc ihned po převzetí úřadu nařídil propuštění 60 soudců, které od loňského listopadu zadržoval prezident Parvíz Mušaraf. To je v Pákistánu triumf právního řádu a především jde o triumf odvážných pákistánských právníků, kteří vyšli do ulic na protest proti tomu, že Mušaraf loni na podzim vyhlásil výjimečný stav.

Právníci pochodovali, zpívali, tančili a vyměnili své kufříky za transparenty a občas vejce a kameny. Jak napsal jistý pákistánský blogger: „Tančili v černých oblecích, tančili v černých vázankách. Černá saka jejich kalašnikovy, černé kravaty jejich kulky.“ Ve světě barevných revolucí se ta pákistánská oděla do střízlivých odstínů práva.

Mušaraf loni v listopadu fakticky vyhlásil válku jak advokacii, tak justici, když zbavil funkce všechny soudce, kteří odmítli uznat jím vyhlášený stav ohrožení, jehož údajným cílem bylo ochránit národ před teroristy. Sedmičlenný Nejvyšší soud, vedený předsedou Iftichárem Muhammadem Čaudhrím, kontroval vydáním příkazu, který vládě zakazoval stav ohrožení vyhlásit.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/W7q3eIFcs