singer178_SAUL LOEBAFP via Getty Images_melaniatrumporphansafrica Saul Loeb/AFP via Getty Images

Sirotčincová turistika ohrožuje děti

MELBOURNE – Angelina Jolie, Madonna, Melania Trump i Kanye West vykonali v posledních letech široce medializované návštěvy sirotčinců v nízkopříjmových zemích. V jejich šlépějích jdou turisté, kteří „cestují smysluplně“. Turistické itineráře často zahrnují výlet do sirotčince, vedle domorodých tržišť, řemeslných dílen a historických pamětihodností. Cestovní kanceláře takové návštěvy propagují jako formu etické turistiky, která movitým obyvatelům Západu dává příležitost pomoci potřebným dětem. Turisté si během návštěvy často pohrají s dětmi, obejmou je a přispějí darem pro sirotčinec. Nezřídka vztah udržují a sirotčinci přispívají pravidelně i po návratu domů.

Dobré úmysly ale nestačí, zejména když se zakládají na mylných východiscích. Sirotčincová turistika proměňuje děti ve výdělečné zboží podléhající obvyklým ekonomickým zákonitostem nabídky a poptávky. Co snad svědčí provozovatelům sirotčinců, nesvědčí dětem, které v nich žijí.

Mnozí lidé jsou přesvědčeni, že v chudých zemích žijí miliony sirotků, které potřebují stravu, střechu nad hlavou a péči, lásku a oporu sirotčince. Bez pomoci dárců z bohatých zemí by mnozí z těchto sirotků, předpokládá se všeobecně, vedli skličující život a přežívali žebráním nebo prodejem svých těl.

To continue reading, register now.

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

or

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

https://prosyn.org/m3WQt17cs