Otevírání Číny, tehdy a nyní

WASHINGTON, DC – Když Richard Nixon a Henry Kissinger pootevřeli v& letech 1971 a 1972 Ameriku Číně, byl to historický průlom. Méně proslul neméně významný další zásadní krok, jejž přesně před 30 lety podnikl Jimmy Carter, když mezi Čínou a Spojenými státy navázal úplné diplomatické vztahy. Bez tohoto počinu, oznámeného 15.& prosince 1978, by se vztahy USA-Čína nemohly rozvinout za úroveň úzkého styku na nejvyšší úrovni s& omezenou agendou.

Když v& roce 1977 odešli z& úřadu prezident Gerald Ford a Kissinger, zanechali po sobě neúplný, a tedy nestabilní vztah s& Čínou. USA stále pod názvem Čínská republika uznávaly Tchaj-wan jako legitimní a jedinou čínskou vládu. Od roku 1972 Amerika i Čína provozovaly v& hlavním městě toho druhého malou „styčnou kancelář“, bez úředního uznání. Oficiální styky byly velice omezené a roční bilaterální obchod nedosahoval ani miliardy dolarů. (Dnes činí ohromujících 387 miliard dolarů.)

Carter se ujímal úřadu s& nadějí, že vztahy s& Čínou normalizuje. Znamenalo to přenést americké oficiální uznání z Tchaj-wanu na pevninu. To někteří lidé považovali za prosté uznání reality, ale ve skutečnosti se jednalo o závažný krok vyžadující diplomatický um a politickou odvahu.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/Sd3BBuQ/cs;