0

Netanjahuova volba

Ramalláh – Jak se blíží summit mezi americkým prezidentem Barackem Obamou a izraelským ministerským předsedou Benjaminem Netanjahuem, valná část diskuse se zaměřuje na to, zda nově zvolený izraelský lídr konečně řekne, anebo neřekne, že podporuje řešení dvou států. To je chybný přístup. Izraelci by neměli určovat status palestinského útvaru, stejně jako Palestinci nemají mít slovo v zemi, kterou Izraelci označují za vlastní stát.

Jediná otázka, kterou by měl Obama Netanjahuovi položit, zní: kdy Izrael opustí okupovaná palestinská území? Snahám mlžit – ať už výkladem o „ekonomickém míru“ či umanutostí, že Arabové musí uznat židovský charakter státu Izrael – by se nemělo dovolit, aby cíl ukončení nepřípustné okupace zhatily.

Během Obamovy první schůzky s jedním z lídrů ze Středního východu byl načrtnut jednoduchý a odvážný arabský plán. Jordánský král Abdalláh II. se zmocněním arabských předáků představil mírový plán sestavený Arabskou ligou a Organizací islámské konference. Navzdory izraelské válce s Libanonem a Gazou Arabové nabídli normální vztahy s Izraelem, jakmile vyklidí oblasti, které obsadil v roce 1967.

Plán také vyzývá ke „spravedlivému“ a „dojednanému“ řešení problému palestinských uprchlíků. Skutečnost, že se Izraelci a Palestinci musí na řešení otázky uprchlíků dohodnout, rozptyluje neopodstatněný izraelský strach z demografické hrozby plynoucí z práva Palestinců na návrat. Když byl loni v létě tehdejšímu kandidátu Obamovi předložen plakát zobrazující 57 vlajek arabských a islámských států, které by s Izraelem normalizovaly vztahy, řekl palestinskému prezidentovi Mahmúdu Abbásovi, že by Izraelci museli být „pošetilí“, aby plán odmítli.