Fotosyntéza v moderním hávu

PASADENA – Rozvoj obnovitelné energie – a politické debaty, které ho obklopují – se už několik desítek let zaměřuje převážně na výrobu elektrické energie. Více než 60% světové energie se však poskytuje přímo chemickými (především fosilními) palivy, bez mezičlánku v podobě přeměny na elektrickou energii. Žádné realistické úsilí o boj proti globálnímu oteplování snižováním uhlíkových emisí nemůže toto zásadní omezení ignorovat.

Ve Spojených státech a dalších průmyslových zemích přitom řadu aplikací závislých na fosilních palivech (jako jsou letecká doprava nebo výroba hliníku) nelze překonfigurovat tak, aby využívaly elektrickou energii. Fosilní paliva jsou navíc nutná také k výrobě elektrické energie, a to jak pro uspokojení poptávky, tak pro vyrovnávání výpadků obnovitelných energetických systémů, jako jsou větrná nebo sluneční energie. Opravdu existuje nějaká dostupná nízkouhlíková alternativa?

Jedním slibným přístupem je umělá fotosyntéza, která využívá nebiologických látek k výrobě paliv přímo ze slunečního světla. Slunce je téměř nevyčerpatelným zdrojem energie, přičemž energie uskladněná ve formě chemických vazeb – podobných těm, které se nacházejí ve fosilních palivech – je dostupná, účinná a pohodlná. Umělá fotosyntéza kombinuje tyto vlastnosti v životaschopnou technologii, která slibuje energetickou bezpečnost, trvalou ekologickou udržitelnost a ekonomickou stabilitu.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/D5s6YXh/cs;