Trojkolejný Blízký východ

LAGUNA BEACH – Během nedávné cesty na Blízký východ mě zarazila prohlubující se propast mezi zeměmi – byla tak velká, že jsem odjížděl s větším přesvědčením než kdykoliv dříve, že dnes nemá smysl hovořit o tomto regionu jako o soudržném celku. Místo aby tato důležitá část světa usilovala o vnitřní sbližování, ubírá se nejméně třemi různými cestami charakterizovanými velkou divergencí, která bude v nadcházejících letech přetrvávat – a pravděpodobně ještě poroste.

Na jedné cestě se nacházejí země jako Irák, Libye a Sýrie, které se usilovně snaží vyhnout se strašlivé pasti a nestát se zkrachovalými státy. Všechny spojuje neblahá vyhlídka, že se jejich situace bude ještě nějakou dobu zhoršovat.

Tuto skupinu zemí stahuje den co den ještě více ke dnu úděsná kombinace násilí, politické rozdrobenosti, sociálního rozpadu a hospodářské imploze. Jejich schopnost řešit vlastní problémy je malá a v některých případech téměř nulová. Je to tragické, ale strašlivé lidské utrpení zde bude pravděpodobně přetrvávat a vlny lidské migrace, které to vyvolá, vyvinou značný tlak na sousední země, zejména na Jordánsko a Libanon.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/10cby6d/cs;