0

Mobilizovat africké vlády k boji s virem HIV a AIDS

Tým nigerijských expertů na virus HIV a nemoc AIDS vykonal v loňském roce dle mínění mnohých hotový zázrak: předložil kvalitně sestavený, pozorně sepsaný a v místě vypracovaný návrh Globálnímu fondu pro boj s AIDS, tuberkulózou a malárií. Cílem bylo rozšířit úspěšné pilotní projekty - včetně rodícího se národní programu antiretrovirální terapie (ARV) - tak, aby se v jejich rámci dostalo na tisícovky pacientů.

Ředitelem národního programu ARV se ve svých dvaatřiceti letech stal dr. Suritiri Fola, jeden z nemnoha odborníků na AIDS na nigerijském Federálním ministerstvu zdravotnictví. Dr. Fola byl expert na ,,vytřískávání" maxima užitku z minima prostředků. V cestě mu stálo mnoho: zastaralé technologie, špatná nebo vůbec žádná fyzická infrastruktura a anachronická zdravotnická byrokracie. Návrh programu ARV pro Nigérii sepisoval na stařičkém rozvrzaném počítači, který si musel půjčit od kolegy.

Kolegové Folu na jeho cestě, každý den plné překážek a pocitů marnosti, podporovali minimálně. Globální fond však jeho návrh přijal bez výhrad a zavázal se, že jeho snahy v průběhu příštích dvou let podpoří 18 miliony dolarů. Mohl tak poprvé mít dostatek kvalifikovaných lidí a léků, aby konečně mohl začít s léčbou první tisícovky nemocných.

I tak ovšem Folův ideální plán zasáhne jen malou část těch, kteří léčbu potřebují. V chudých zemích, jako je Nigérie, si boj s AIDS žádá zástupy lékařského personálu, kliniky a léky, které prostě neexistují. Vznik Globálního fondu pro boj s AIDS, tuberkulózou a malárií spolu s nedávným návrhem amerického prezidenta George W. Bushe navýšit finance na boj s HIV/AIDS o dalších 10 milionů dolarů znamená, že finanční zbraně, bez nichž je válka proti této epidemii předem prohraná, budou brzy k dispozici. Ovšem k absolutnímu vítězství nebudou stačit ani miliardy, natož přislíbené miliony.