Aby MMF a Světová banka pracovaly pro chudé

Světová banka už dlouho zdůrazňuje svůj sen o „světě zbaveném chudoby“. Obdobně si Mezinárodní měnový fond zřejmě může přát „svět zbavený finančních krizí“. To jsou zásadní a znepokojivé cíle, ale pro jedenadvacáté století jsou příliš úzké. Aby si brettonwoodské instituce udržely svůj význam, musejí se plně přizpůsobit potřebám prudce vyspívajících zemí světa a tento proces mohou zahájit už letos na jaře na schůzkách MMF a Světové banky ve Washingtonu.

Jak dnes mnoho lidí uznává, MMF by se neměl věnovat jen zvládání finančních krizí a začít řešit také nekooperativní ekonomické chování – zejména v měnové oblasti. Pro mezinárodní společenství by bylo prospěšné, kdyby se MMF stal centrem vzájemného dohledu a stálého dialogu mezi bohatými, chudými a vyspívajícími státy. K tomu je ale zapotřebí, aby dvě posledně jmenované skupiny zemí měly větší slovo.

Taková reforma je naštěstí konečně na pořadu jednání. Loni na podzim schůzky MMF a Světové banky schválily zvýšení hlasovacích kvót pro některé z nejnedostatečněji zastoupených vyspívajících ekonomik: Čínu, Mexiko, Jižní Koreu a Turecko. Ve druhém kole úprav bude třeba zahrnout další rychle rostoucí ekonomiky, aniž by to rozdrtilo hlas nejchudších.

https://prosyn.org/aGmZqs1cs