13

Nový normál pro ropu

LAGUNA BEACH – Ceny ropy opět míří dolů – barel americké surové ropy nedávno klesl pod hranici 42 dolarů, což je nejnižší úroveň od března 2009, kdy vrcholila globální finanční krize. A zatímco loňský prudký pokles ceny značně ovlivnily dva velké nabídkové šoky, nynější zlevnění obsahuje také důležitý poptávkový rozměr.

Ropné trhy zároveň zjišťují, jaké to je fungovat v režimu nového systémově významného producenta: Spojených států. V důsledku toho je dnes proces cenotvorby mnohem nepružnější a obsahuje podstatně delší prodlevy.

Dynamika energetických trhů se výrazně změnila v letech 2013-2014, kdy těžba břidlicové ropy vzrostla na úroveň schopnou ovlivňovat trh. V situaci, kdy globální poptávku po energii více pokrýval tento nový zdroj, zejména v USA, přestali být uživatelé tolik závislí na OPEC a dalších producentech ropy. Současně s tím začali být méně zranitelní vůči geopolitickým zájmům.

Ke změnám na nabídkové straně se připojilo i pozdější historické prohlášení Saúdské Arábie, že už nebude stát v čele OPEC a hrát roli systémově významného producenta – tedy že už nebude snižovat produkci, jakmile ceny prudce klesnou, a zvyšovat výkon v reakci na výrazný růst cen.