Trump Merkel NurPhoto/Getty Images

Život po Pax Americana

NEW YORK – Poválečný řád, který po roce 1945 nastolily Spojené státy v Evropě a ve východní Asii, se už nějakou dobu trhá ve švech. Rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa o odstoupení USA od pařížské klimatické dohody jeho rozklad jen uspíšilo.

Poprvé od prvních let prezidentského působení generála Charlese de Gaullea ve Francii některý významný západní lídr – konkrétně německá kancléřka Angela Merkelová – otevřeně konstatoval, že Evropa už se nemůže spolehnout na americké vedení. Mohlo by působit paradoxně, když tato slova vycházejí z úst Němky a přesvědčené stoupenkyně transatlantské spolupráce, ale ve skutečnosti je to docela příznačné, poněvadž Německo při své proměně z vražedné diktatury v mírumilovnou liberální demokracii potřebovalo USA více než kterákoliv jiná země.

Možná bychom měli do pozvolného konce Pax Americana vkládat jisté naděje. Žádný imperiální systém netrvá věčně. Mezinárodní řád, který měl jasný smysl v době, kdy svět povstával z trosek druhé světové války, aby vzápětí vstoupil do vleklé studené války mezi dvěma jadernými supermocnostmi, už nemusí postačovat a možná stojí v cestě lepším světovým uspořádáním.

https://prosyn.org/tP3BoCAcs