Paul Lachine

Libanon míří na Západ

BEJRÚT – Libanonští voliči uštědřili zřetelnou porážku Alianci 8. března vedené Hizballáhem. Prozápadní Aliance 14. března vyšla z hladce proběhnuvších a pokojných voleb s jasnou většinou 71 křesel, oproti 58 křeslům pro jejího rivala. Po vyhlášení výsledků si téměř slyšitelně oddechla arabská hlavní města i lídři v Evropě a Severní Americe.

Před hlasováním byla patrná obava, že by si prosyrská a proíránská Aliance 8. března mohla zajistit vítězství. Íránský prezident Mahmúd Ahmadínedžád takový výsledek dychtivě a veřejně očekával.

Vítězství Aliance 14. března je dobrou zprávou pro Libanon i pro region, neboť zajistí dobré vztahy s arabskými i západními přáteli Libanonu a představuje tichý triumf umírněnosti a pragmatismu nad extremismem a konfrontací. Jde o dobrou zprávu i pro Obamovu vládu, která se obávala regionálního zádrhele krátce po historickém projevu, jejž Obama pronesl 4. června v Káhiře.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/qaUv6mz/cs;