Andrew Albertson/Flickr

Globální toky a globální růst

BERKELEY – Stále větší část světové ekonomické aktivity zahrnuje přeshraniční toky. Nakolik je však globální ekonomika navzájem provázaná? Jakým způsobem se mění přeshraniční toky z hlediska aktivit, sektorů a států? Jak se národní ekonomiky umísťují na žebříčcích přeshraničních toků či „vzájemné propojenosti“? A jaké to má důsledky pro firmy a politiky?

Nová zpráva společnosti McKinsey Global Institute řeší tyto otázky analýzou obousměrných toků zboží, služeb, financí, osob, dat a komunikací ve 195 zemích za posledních 20 let.

Agregátní data i příklady z mikrosféry potvrzují, že svět je stále těsněji provázaný a rozsah i složitost přeshraničních toků se zvyšuje – a zahrnuje stále větší počet států i účastníků v těchto státech. Navzdory značné kontrakci v letech 2007 až 2009, která byla výsledkem hluboké globální recese, činila v roce 2012 kombinovaná hodnota finančních toků a obchodu v oblasti zboží a služeb 36% globálního HDP – to je 1,5krát více než v roce 1980.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/QG3VN2Q/cs;