Kremelské „škatule, hejbejte se“

Už je tady zase – ruská předvolební sezona, kdy se premiéři mění jako ve hře „škatule, hejbejte se“. Předpokládá se, že příštím ruským prezidentem se stane ten z nich, který zůstane sedět v křesle jako poslední.

Boris Jelcin vystřídal na sklonku svého funkčního období nejméně půltucet premiérů a stále hledal toho, jenž by zajistil bezpečnost nejen nově zrozené ruské demokracii a tržní ekonomice, ale i jeho „rodině“ a bohatství, které tato rodina během jeho vlády nashromáždila. Mužem, jenž zůstal sedět v křesle po posledním kole, byl samozřejmě Vladimir Putin.

Tentokrát je to Putin, kdo vypíná hudbu – nejprve odstavil Michaila Fradkova a rozpustil vládu, která mu sloužila po celé druhé funkční období, aby se připravil na blížící se prosincové parlamentní volby a na prezidentské volby plánované na březen 2008. V roce 1999 si Jelcin vybral Putina, v té době málo známého šéfa FSB (nástupkyně KGB). Putin se zase rozhodl povýšit neméně tajemného Viktora Zubkova, ředitele Federální služby pro finanční dohled (známé též jako agentura pro „finanční špionáž“).

https://prosyn.org/IBGDwr1cs