Krátkozrakost evropského pohledu shora dolů

MNICHOV – Francouzský státník Georges Clemenceau proslul výrokem, že „generálové vždy vedou minulou válku“. Totéž bychom dnes, v dozvucích krize eura, mohli říct o Evropské unii, která se chce opřít o pevnější institucionální základ.

EU prochází zásadními změnami, z nichž mnohé unikají větší pozornosti, vzhledem k převažující soustředěnosti na velké reformy prováděné shora dolů. Evropští činitelé jako by změny nevnímali, nemají-li podobu eurobondů, nových evropských smluv či zvratů v politice německé kancléřky Angely Merkelové. Existují však pádné důvody pro drobné kroky vycházející z tržních mechanismů.

Posedlost Evropy reformami prováděnými shora vychází z převládajících rozborů příčin krize eura. Většina lidí v Německu, Nizozemsku a Finsku destabilizaci eurozóny a následně EU dává za vinu přemrštěným veřejným výdajům a nedostatečné regulaci v zemích jako Řecko, Španělsko a Kypr.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/klkeuq2/cs;