Spravedlnost dorazila i do Čadu

N'DJAMENA, ČAD: ,,Kdyže to spravedlnost dorazila i do Čadu?" zeptal se bývalý politický vězeň, když se skupinkou obětí mučení diskutoval o úmyslu trestně stíhat bývalého čadského diktátora Hissčna Habrého. Habré, který v letech 1982 až 1990 terorizoval tuto chudou zemi uprostřed Afriky, si teď spokojeně žije ve vile na senegalském pobřeží a užívá si čtrnácti milionů dolarů, které cestou do exilu údajně ukradl ze státní pokladny.

Spravedlnost do Čadu ale opravdu dorazila. Objevila se zde v osobě belgického soudce, belgického prokurátora, čtyř urostlých policistů a soudního úředníka, kteří do prašné N'Djameny přijeli prošetřit obvinění vznesená proti Habrému u belgického soudu v souladu s tamním dlouhorukým zákonem pro boj proti zvěrstvům, který umožňuje soudní stíhání závažných zločinů proti lidskosti bez ohledu na to, kde se udály.

Když čadský rozhlas odvysílal zprávu o příjezdu zástupců belgického soudu, začaly se bývalé oběti Habrého režimu stavět do fronty před soudní budovou. Chtěly vypovídat. Habré, za nímž kdysi stály Francie i Spojené státy, neboť jej měly za ochranný val proti libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu, dal do doby, než byl sesazen svým bývalým armádním velitelem, údajně zabít desítky tisíc svých skutečných i domnělých odpůrců. Na klíčových bezpečnostních postech nové vlády však dodnes sedí nemálo Habrého nejbrutálnějších nohsledů. Vyjít z davu a svědčit je proto stále velice nebezpečné. Soudcova návštěva - a vstřícnost čadské vlády - však, jak se zdá, dodala obětem odvahu.

https://prosyn.org/hyNtjbJcs