Íránská debata o Iráku

Žádná ze zemí Středního východu nesleduje poválečné dění v Iráku bedlivěji než Írán. Zeměpisná blízkost, ostře vnímané krvavé dějiny střetu s Irákem Saddáma Husajna, náboženské a citové vazby k šíitskému Iráku a obavy ze Spojených států a jeho politických přístupů k regionu tvoří pouta, jež Írán k jeho západnímu sousedovi vážou. Vzhledem k přetrvávajícímu napětí ve vztahu s Amerikou znepokojuje Írán především pravděpodobnost trvající přítomnosti USA za humny země a dále dominantní úloha Ameriky při utváření budoucnosti v postsaddámovském Iráku.

Pro cizince může být nesnadné sledovat vnitroíránské debaty. Ty ovšem existují a jsou živé, ačkoliv z pohledu širší mezinárodní veřejnosti nejsou vždy vidět. V rozvíjející se diskusi o postsaddámovském Iráku lze rozpoznat tři obecné přístupy.

Íránští pragmatici tvrdí, že spolupráce Íránu s USA v postsaddámovském Iráku je nevyhnutelná, byť třeba i jen proto, aby byla zajištěna práva irácké šíitské populace. Z tohoto důvodu by si měl Írán získat ujištění, že nové vedení Iráku nebude vůči němu nepřátelské a že bude usilovat o přátelské oboustranné vztahy.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/KLD64PW/cs;