Konektivita pro všechny

OXFORD V posledním desetiletí se počet nových uživatelů internetu ztrojnásobil. Třebaže je však velká většina světové populace i nadále offline, tempo expanze v nedávných letech prudce kleslo. Dochází snad internetové revoluci dech?

V letech 2005 až 2008 se počet uživatelů internetu zvyšoval ročním kumulovaným tempem 15,1%, takže celkový počet osob připojených k síti dosáhl zhruba 2,7 miliardy. Podle nové zprávy společnosti McKinsey Global Institute však v letech 2010-2013 tempo růstu kleslo na 10,4%. Vzhledem k enormnímu ekonomickému přínosu konektivity by mělo mít nalezení cest, jak poskytnout přístup k internetu také zbývajícím čtyřem miliardám lidí na zeměkouli, vysokou prioritu.

To se samozřejmě lehko řekne. Přibližně tři čtvrtiny nepřipojených osob – celkem 3,4 miliardy lidí – žijí v pouhých dvaceti zemích. V roce 2012 jich zhruba 64% bydlelo ve venkovských oblastech, oproti pouhým 24% uživatelů internetu, přičemž asi polovina jich žije pod hranicí chudoby dané země a pod úrovní středního příjmu. Přibližně 18% z nich jsou lidé starší 54 let, oproti přibližně 7% internetové populace, a zhruba 28% jich je negramotných, zatímco u uživatelů internetu se míra gramotnosti blíží 100%. A konečně ženy tvoří 52% nepřipojené a pouze 42% připojené populace.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/ayVobgo/cs;