mahmed3_HECTOR RETAMALAFP via Getty Images_food shortage afghanistan HECTOR RETAMALAFP via Getty Images

Jak zachránit Afghánistán navzdory Tálibánu

WASHINGTON, DC – Afghánská ekonomika je ve volném pádu. Zaměstnanci veřejného sektoru – učitelé, zdravotníci, úředníci, policisté – nedostávají plat, měna ztratila pětinu své hodnoty a přibývá nedostatků potravin, léků a každodenních výrobků. I když je zboží k dostání, řada domácností si koupi nemůže dovolit.

Že se po převzetí země Tálibánem a stažení amerických a spojeneckých sil bude většině Afghánců dařit ekonomicky hůř, bylo nevyhnutelné. Rychlost a rozsah humanitární katastrofy, která právě teď nabírá tvar, přesto očekával málokdo.

Zatímco mezinárodní společenství se rozhoduje, jak kalibrovat svou reakci nebo jestli vůbec reagovat, život v Afghánistánu je čím dál těžší. Přílivy pomoci, které před uchvácením moci Tálibánem financovaly 75 % národního rozpočtu země, povětšinou vyschly. Mezinárodní měnový fond a Světová banka zastavily své podstatné financování. Rezervy ve výši sedmi miliard dolarů, které má Afghánistán ve Spojených státech, zmrazila administrativa prezidenta Joea Bidena. Konečně strach z porušení sankcí odrazuje banky a podniky od vstupu i do povolených činností.

https://prosyn.org/9l5Duiscs