A person sits next to an experimental vaccine against the AIDS Mujahid Sagodien/Getty Images

Duševní vlastnictví pro ekonomiku jedenadvacátého století

NEW YORK – Když se jihoafrická vláda v roce 1997 pokusila změnit tamní zákony, aby využila cenově dostupných generických léků pro pacienty s HIV/AIDS, na zemi se plnou právní silou vrhl globální farmaceutický průmysl a zavedení změn zdržel, což si vyžádalo vysokou lidskou daň. Jižní Afrika nakonec v této kauze zvítězila, ale vláda si vzala ponaučení: už se nepokoušela vzít znovu zdraví a blaho svých občanů do vlastních rukou tím, že by zpochybnila zavedený celosvětový režim duševního vlastnictví (DV).

Až teď. Jihoafrický kabinet se chystá dopracovat politiku DV, která je příslibem podstatného rozšíření přístupu k léčivům. Jižní Afrika teď bude nepochybně vystavena všem typům bilaterálních a multilaterálních tlaků bohatých zemí. Tamní vláda má ale pravdu a v jejích šlépějích by se měly vydat další rozvojové a rozvíjející se ekonomiky.

Proti současnému režimu DV se v posledních dvou desetiletích projevuje vážný odpor rozvojového světa. Z velké části proto, že bohaté země se ovlivňováním tvorby pravidel ve Světové obchodní organizaci (WTO) a prosazováním své vůle skrze obchodní dohody snaží světu vnutit jednotný model.

https://prosyn.org/nMWE2ENcs