Nerovnost a nespokojenost

V posledních dvou desítkách let svět jako celek zbohatl, ale zatímco některé národní ekonomiky svižně postoupily, jiné dále zaostaly. Přírůstek celkového jmění nevedl k vymýcení, ba ani ke zmírnění chudoby.

V zásadě totéž platí uvnitř jednotlivých států. Téměř všude globalizace zrodila jak novou třídu multimilionářů, tak chudinskou třídu lidí, kteří nejsou chudí jen ve statistickém smyslu výdělku nižšího, než je polovina národního průměru, ale jimž jsou také upřeny příležitosti, které se považují za otevřené pro všechny. Dynamismus globalizace přinesl sice prospěch mnoha lidem, ale také zesílil nerovnost.

Je to nutně něco špatného? Mnozí se domnívají že ano. Vskutku, celé státy mají hluboce zakořeněný rovnostářský sklon. Nemají v oblibě průmyslníky, kteří si přijdou na spoustu peněz, i když se obchod nezdaří, a velice neradi ve svém středu vidí lidi chudé a vylučované.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/SpRw2bo/cs;