Indie v zápalu hry

DILLÍ – Prvního června dospěla Indian Premier League k bouřlivému vyvrcholení v podobě napínavého finálového utkání, které sledovalo 60 000 skandujících fanoušků na novém stadionu a přibližně 300 milionů televizních diváků po celém světě. Zatímco roztleskávačky tančily a mávaly pestrobarevnými třásněmi a hvězdní sportovci z celého světa odění v křiklavých barvách svých týmů se těšili na výplatu ve výši dvou a půl milionů dolarů, na černém trhu se vstupenky prodávaly za plných 2500 dolarů.

Fotbal? Basketbal? Nikoliv, IPL je nejnovější indickou inovací, která vnesla revoluci do nejusedlejšího ze všech viktoriánských sportů: do kriketu.

V době, kdy globalizující se svět objevuje Indii jednadvacátého století jako zemi plnou špičkových počítačových mágů, zdatných podnikatelů, pestrobarevné módy a blyštivé zábavy – jaký to rozdíl oproti starodávným obrazům fakírů na postelích posetých hřebíky, mahárádžů na slonech a žebráků s miskami –, objevuje zároveň Indii posedlou tím, co většina lidí pokládá za sport devatenáctého století.

https://prosyn.org/dc9vBsZcs