Jak propást krizi

Globální finanční krize dosahuje dna, a přece politická frustrace sílí, protože se zdá, že nejnižší bod propadu nabízí poslední možnost prosadit zásadní změnu a že by se tato příležitost mohla promeškat. Rahm Emanuel, vedoucí kanceláře prezidenta Obamy, loni poznamenal, že dobrou krizi bychom nikdy neměli propást. Katastrofa je příležitostí k přemýšlení nad způsoby jak svět od základů zlepšit – a také jak předejít budoucím krizím. Lidé se hodně napřemýšlejí a občas uvažují tak pilně, že přijdou s protichůdnými řešeními.

Ostatně hloubku krize vytváří právě tato široká škála rozcházejících se diagnóz a rozličných řešení. Politické vášně podnícené střety o interpretaci proměňují krizi ve zdánlivě neřešitelnou. Velká hospodářská krize 30. let 20. století nebyla tak tísnivou a zničující událostí kvůli nějaké technické chybě v chodu ekonomiky, nýbrž právě kvůli takovýmto sporům.

Reakce na krizi se dělí do dvou kategorií. První typ usiluje o institucionální přestavbu, aby se odstranily nehospodárnosti a zvrácené pobídky a aby ekonomika fungovala plynuleji a efektivněji. Druhý, radikální přístup se nesnaží zlepšovat ekonomiku, nýbrž způsob, jakým lidé přistupují k vlastnímu životu.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/fC0jvuz/cs;