Předejít v Egyptě alžírské cestě

PORTO – Vojenský puč, který sesadil prvního demokraticky zvoleného prezidenta Egypta a vedl k zatýkání předáků Muslimského bratrstva po celé zemi, představuje obrovské nebezpečí nejen pro demokratickou transformaci Egypta, ale i pro demokratické naděje celého arabského světa.

Fakt, že puč byl proveden za rozsáhlé lidové podpory, je známkou enormních těžkostí, jimž během prvního funkčního období u moci čelilo Muslimské bratrstvo. Vláda prezidenta Muhammada Mursího zápasila se zděděnými ekonomickými a sociálními krizemi Egypta tváří v tvář obrovským očekáváním veřejnosti, vyvolaným revolucí roku 2011, jejíž hybatelé neusilovali jen o svobodu, ale i o hospodářský rozvoj a sociální spravedlnost.

Samozřejmě že se Muslimské bratrstvo stalo také obětí svých vlastních chyb, zejména neschopnosti Mursího a jeho vlády vyjít vstříc sekulární opozici, jejíž části přispěly k jeho zvolení. Mursího vláda jako by nedokázala pochopit, že těsná volební většina nestačí, obzvlášť v současnosti.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/eizFqeM/cs;