Čím Hongkong ohrožuje Čínu

Rozsáhlé hongkongské demonstrace z minulého měsíce, kdy do ulic vyslo přes půl milionu obyvatel, aby protestovali proti vládě nejvyssího představitele Tunga Ťien-chua, jsou dosud cítit ve vzduchu. Vselidová opozice - spojující pracovníky investičních bank, pouliční prodavače, státní úředníky mimo službu, umělce a dalsí - jestě nikdy v hongkongských dějinách nebyla takto hlasitá. Čínstí komunističtí vládci jsou na vážkách, jak reagovat.

Jedním z cílů demonstrantů bylo vyjádřit svou touhu zvolit si budoucí hongkongské vedení prostřednictvím vseobecných voleb. Dnes si nejvyssího představitele Hongkongu vybírá 800 volitelů, které jmenuje vláda pevninské Číny, a ti větsinou zastupují velkopodniky.

Nepopularita neschopného a úlisného vrchního představitele Hongkongu, jehož Čína zvolila do druhého pětiletého období, které skončí až v roce 2007, je příčinou hlubokého dilematu komunistických vůdců země. Před červencovými protesty doufali, že Hongkong bude představovat natolik přitažlivý příklad ztělesnění myslenky ,,Jedna země, dva systémy``, že se Tchaj-wan nechá zlákat a přijme svrchovanost pekingské vlády. Teď tchajwanstí lídři na Hongkong poukazují jako na neúspěsný model chybné koncepce.

https://prosyn.org/VBTpV2ucs