Hillary se vrací

NEW YORK – Nuže, proč to udělal? Co Baracka Obamu přivedlo k tomu, že se obrátil na svou dřívější sokyni Hillary Clintonovou, aby sloužila jako jeho ministryně zahraničí, tvář a hlas jeho zahraniční politiky, jeho světový emisar?

Věrohodných vysvětlení se najde nepřeberně. Lze si představit, že se drží starého moudra: „Přátele si drž blízko a nepřátele ještě blíž.“ Jediným tahem Obama získává kontrolu nad politickým strojem Clintonových: sítí, dárci i voliči. A zneškodňuje proslulou dovednost Clintonových sžíravě útočit a se vší parádou si uzurpovat celé jeviště – umění, které způsobilo, že Al Gore a Bill Clinton spolu během prezidentské kampaně roku 2000 sotva mluvili. Obama tímto jmenováním obrací tato mohutná děla od sebe – a dává jim za cíl svět kolem. Mazaná taktika.

Rovněž si lze představit, že to udělal proto, aby si zajistil hlasy žen. Ani jediný demokrat si Bílý dům nevydobyl bez výrazné genderové propasti. Průzkumy během voleb i shromážděné údaje ale do jednoho ukázaly, že Obama už má podporu nepoměrného podílu amerických žen. (Opravdovou novinkou u jeho vítězství je, že na svou stranu získal značnou část bílých mužů, kteří demokrata podporují zřídka.)

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/IM67hAf/cs;