reinhart3_Chris Clor_Getty Images_iceberg Chris Clor/Getty Images

Skryté dluhové břemeno rozvíjejících se trhů

LIMA – Zatímco se sem do Peru sjíždějí centrální bankéři a ministři financí z celé planety na výroční zasedání Mezinárodního měnového fondu, rozvíjející se svět vykazuje řadu příznaků sílící ekonomické zranitelnosti. Pryč jsou doby, kdy si zasedání MMF monopolizovaly problémy vyspělých ekonomik zápasících s rekonvalescencí z finanční krize roku 2008. Teď se diskuse přesouvá zpět k rozvíjejícím se ekonomikám, které čelí riziku svých vlastních finančních krizí.

Finanční krize nejsou sice nikdy totožné, ale všem jsou společné určité vypovídající symptomy: značné zpomalení hospodářského růstu a vývozu, splaskávající nafouklé ceny aktiv, narůstající schodky běžných účtů a státních pokladen, stoupající zadlužení a úbytek či přímo zvrat přílivů kapitálu. Rozvíjející se ekonomiky teď v různých stupních vykazují všechny tyto příznaky.

Bod zlomu nadešel v roce 2013, kdy očekávání stoupajících úrokových sazeb ve Spojených státech a klesající globální komoditní ceny zapříčinily konec mnohaletých tučných kapitálových přílivů, které růst rozvíjejících se ekonomik sytily. Napříč rozvíjejícím se světem tento pokles ještě zhoršilo nedávné zpomalení Číny, které přiživuje turbulence a dále oslabuje komoditní ceny.

https://prosyn.org/b7dM1TKcs