money stethoscope  gerenme/Getty Images

Natankovat Globálnímu fondu plnou

NEW YORK – Nejdůležitějším jednotlivým opatřením v oblasti veřejného zdraví v roce 2019 bude doplnění rozpočtu Globálního fondu pro boj proti AIDS, tuberkulóze a malárii. Tyto tři nemoci, které v současnosti zabijí kolem 2,5 milionu lidí ročně, by se mohlo podařit úplně potlačit do roku 2030, takže počet úmrtí by klesl téměř na nulu. Prvořadým nástrojem úspěchu je právě Globální fond, a aby splnil své poslání, potřebuje si zajistit 10 miliard dolarů ročně.

Globální fond, jejž v roce 2001 založil Kofi Annan, má zásluhu na záchraně 27 milionů životů a ovládnutí tří epidemií do té míry, že je lze realisticky ukončit do roku 2030. Přestože ani jednu ze tří chorob není možné do té doby zcela vymýtit, lze předejít téměř všem úmrtím a novým případům nákazy, protože diagnostika, prevence a léčba se během posledních 25 let výrazně zlepšily a podstatně zlevnily.

U AIDS nejenže léčba viru HIV udržuje nakažené jedince v dobrém zdravotním stavu, ale také snižuje virovou zátěž natolik, že je nepravděpodobné, že by nakazili ostatní. V tomto smyslu platí, že „léčba je prevence“: léčba dostatečně vysokého podílu HIV pozitivních osob do značné míry skoncuje s přenosem viru.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

Get unlimited access to PS premium content, including in-depth commentaries, book reviews, exclusive interviews, On Point, the Big Picture, the PS Archive, and our annual year-ahead magazine.

https://prosyn.org/d2YsKwXcs