bardhan10_MONEY SHARMAAFP via Getty Images_adani MONEY SHARMA/AFP via Getty Images

Demaskování politicky zaháčkované oligarchie v Indii

BERKELEY – Nedávná nařčení z účetních podvodů a manipulace s akciemi, jež proti indickému multimiliardáři Gautamu Adanimu vznesla newyorská firma Hindenburg Research specializovaná na krátký prodej, polekala ve finančním světě leckoho. Tohle dění je nezbytná srážka s realitou pro ty, kdo očekávají, že na nebesích globální ekonomiky jasněji zazáří indická hvězda, když ta čínská pohasíná.

Řečená nařčení nasvítila některé systémové těžkosti, které sužují indickou ekonomiku a často se přehlížejí, zejména tamní extrémní nerovnost a koncentraci korporací. Malý skrojek ekonomiky produkuje zboží náročné na kapitál a dovednosti, aby uspokojil nároky bohatých, kdežto většina ostatních sektorů trpí povětšinou nedostatečnou poptávkou a chabou produktivitou, což přináší nízké agregátní investice a vysokou nezaměstnanost.

Ekonomické bohatství se koncentruje do rukou několika konglomerátů. Společnost Marcellus Investment Managers odhaduje, že dvacet nejziskovějších firem v Indii vytvořilo 14 % celkových korporátních zisků v roce 1990, 30 % v roce 2010 a 70 % v roce 2019. Většina důkazů naznačuje, že zvýšené zisky nebyly důsledkem inovací ani velkých přírůstků produktivity, nýbrž tržní moci, přičemž někteří komentátoři považují tuto firemní nerovnost za faktor, z něhož plyne nesoulad mezi indickým akciovým trhem a reálnou ekonomikou.

https://prosyn.org/RNdLK1dcs