Mantinely boje proti Islámskému státu

CANBERRA – Dějiny špatně koncipovaných a přehnaných zahraničních vojenských intervencí na Blízkém východě jsou dlouhé a lze jen doufat, že rozhodnutí amerického prezidenta Baracka Obamy zahájit válku proti Islámskému státu se nestane další kapitolou. Žádná teroristická skupina si přímé zničení nezaslouží více než tato banda záškodnických a genocidních džihádistů. Spojenými státy vedená mise je však v současné době koncipovaná a popisovaná tak, že není jasné, zda jsou její cíle dosažitelné za přijatelnou cenu z hlediska času, peněz i lidských životů.

Základním problémem je skutečnost, že k územním ziskům Islámského státu se přistupuje ze tří naprosto odlišných hledisek, která vyžadují tři odlišné typy operační reakce. Za prvé je zde humanitární mise na ochranu civilního obyvatelstva v Iráku a Sýrii před masovými zvěrstvy. Za druhé je zde potřeba chránit občany jiných zemí před terorismem Islámského státu. A za třetí je zde touha obnovit celistvost a stabilitu zemí v regionu.

Obamova rétorika, stejně jako rétorika jeho zatím nejzapálenějšího partnera, australského premiéra Tonyho Abbotta, kolísá mezi prvními dvěma cíli a otírá se o třetí, což vyvolává naděje a očekávání, že budou efektivně plněny všechny tři. Pouze humanitární mise však má jakoukoliv reálnou šanci, že bude realizována prostřednictvím čtyřdílné strategie, která je dnes na stole: leteckých úderů proti silám Islámského státu; výcviku, zpravodajství a vybavení iráckých a kurdských vojenských sil a neextremistické syrské opozice; intenzivnějšího mezinárodního kontrateroristického úsilí a konečně i humanitární pomoci civilistům, kteří museli opustit své domovy.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/e7204tF/cs;
 1. An employee works at a chemical fiber weaving company VCG/Getty Images

  China in the Lead?

  For four decades, China has achieved unprecedented economic growth under a centralized, authoritarian political system, far outpacing growth in the Western liberal democracies. So, is Chinese President Xi Jinping right to double down on authoritarianism, and is the “China model” truly a viable rival to Western-style democratic capitalism?

 2. The assembly line at Ford Bill Pugliano/Getty Images

  Whither the Multilateral Trading System?

  The global economy today is dominated by three major players – China, the EU, and the US – with roughly equal trading volumes and limited incentive to fight for the rules-based global trading system. With cooperation unlikely, the world should prepare itself for the erosion of the World Trade Organization.

 3. Donald Trump Saul Loeb/Getty Images

  The Globalization of Our Discontent

  Globalization, which was supposed to benefit developed and developing countries alike, is now reviled almost everywhere, as the political backlash in Europe and the US has shown. The challenge is to minimize the risk that the backlash will intensify, and that starts by understanding – and avoiding – past mistakes.

 4. A general view of the Corn Market in the City of Manchester Christopher Furlong/Getty Images

  A Better British Story

  Despite all of the doom and gloom over the United Kingdom's impending withdrawal from the European Union, key manufacturing indicators are at their highest levels in four years, and the mood for investment may be improving. While parts of the UK are certainly weakening economically, others may finally be overcoming longstanding challenges.

 5. UK supermarket Waring Abbott/Getty Images

  The UK’s Multilateral Trade Future

  With Brexit looming, the UK has no choice but to redesign its future trading relationships. As a major producer of sophisticated components, its long-term trade strategy should focus on gaining deep and unfettered access to integrated cross-border supply chains – and that means adopting a multilateral approach.

 6. The Year Ahead 2018

  The world’s leading thinkers and policymakers examine what’s come apart in the past year, and anticipate what will define the year ahead.

  Order now