ocampo44_Spencer PlattGetty Images_min corporate tax Spencer Platt/Getty Images

Globální daňová dohoda pro bohaté

NEW YORK – Historická, přelomová, revoluční: převážně takový zaznívá ohlas na aktuální dohodu ministrů financí G7 o globální minimální efektivní daňové sazbě ve výši „nejméně“ 15 % u velkých nadnárodních firem. Ministři se také dohodli na novém vzorci pro rozdělování podílu příjmů z daní od těchto společností mezi země.

Jenže ať už nakonec vznikne jakákoli globální daňová dohoda, měla by odrážet zájmy celého světa – včetně rozvojových zemí – a ne jen sedmi velkých vyspělých ekonomik. Rozvojový svět se o výnosy z firemních daní opírá silněji, a tak jej obcházení daní ze strany nadnárodních firem, způsobující globální výpadky daní ve výši nejméně 240 miliard dolarů ročně, zasahuje větší silou.

Mnohé rozvojové ekonomiky – především země s nízkými příjmy – se neúčastní ani vyjednávání o širším Inkluzivním rámci OECD/G20 pro řešení problému eroze základu daně a přesouvání zisku. Zúčastněné země zastupují Mezivládní skupina čtyřiadvaceti (G24) a Africké fórum správy daní (ATAF), koordinující postoje členů, kteří jsou v jednáních aktivní. Někteří členové G24, mimo jiné Argentina, Brazílie, Indie, Mexiko a Jižní Afrika, jsou také členy G20.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/7Aayx70cs