ocampo44_Spencer PlattGetty Images_min corporate tax Spencer Platt/Getty Images

Globální daňová dohoda pro bohaté

NEW YORK – Historická, přelomová, revoluční: převážně takový zaznívá ohlas na aktuální dohodu ministrů financí G7 o globální minimální efektivní daňové sazbě ve výši „nejméně“ 15 % u velkých nadnárodních firem. Ministři se také dohodli na novém vzorci pro rozdělování podílu příjmů z daní od těchto společností mezi země.

Jenže ať už nakonec vznikne jakákoli globální daňová dohoda, měla by odrážet zájmy celého světa – včetně rozvojových zemí – a ne jen sedmi velkých vyspělých ekonomik. Rozvojový svět se o výnosy z firemních daní opírá silněji, a tak jej obcházení daní ze strany nadnárodních firem, způsobující globální výpadky daní ve výši nejméně 240 miliard dolarů ročně, zasahuje větší silou.

Mnohé rozvojové ekonomiky – především země s nízkými příjmy – se neúčastní ani vyjednávání o širším Inkluzivním rámci OECD/G20 pro řešení problému eroze základu daně a přesouvání zisku. Zúčastněné země zastupují Mezivládní skupina čtyřiadvaceti (G24) a Africké fórum správy daní (ATAF), koordinující postoje členů, kteří jsou v jednáních aktivní. Někteří členové G24, mimo jiné Argentina, Brazílie, Indie, Mexiko a Jižní Afrika, jsou také členy G20.

https://prosyn.org/7Aayx70cs