subacchi37_Stefano Montesi - CorbisCorbis via Getty Images_g20italy Stefano Montesi/Corbis via Getty Images

Rodinná sešlost G20

MILÁN – Lídři G20 se tento týden sejdou v Římě na svém výročním summitu. Využijí ale pobytu v la grande bellezza k urovnání neshod a položení základů k lepší politické spolupráci? Upevní pokrok jejich soukromá večeře, která nováčkům v tomto dění – někteří účastníci se s americkým prezidentem Joem Bidenem setkají poprvé – umožní navázat vztahy s veterány G20?

Od roku 2008, kdy se G20 vyvinula v summit lídrů, se pro některé z nejmocnějších lidí světa stala tato soukromá večeře neocenitelným prostorem k diskusi tváří v tvář nad nejdůležitějšími problémy, s nimiž se oni a jejich země potýkají. Před deseti lety v Cannes vévodila diskusi nad večeří dluhová krize eurozóny. Několik hostí údajně zatlačilo italského premiéra Silvia Berlusconiho do rohu, aby ho přesvědčili k rezignaci.

O témata, jež stolovníky rozhovoří, nebude letos nouze. Hostitel, italský premiér Mario Draghi, touží probrat humanitární a geopolitickou situaci v Afghánistánu; ostatně nedávno předsedal mimořádné schůzce lídrů G20 právě k tomuto tématu. Na přetřes pravděpodobně přijde také naléhavá nutnost zajistit očkovací látky pro země s nízkými příjmy – je zapotřebí kolem 23 miliard dávek a to vyžaduje koordinované úsilí a otevřený obchod pro dodavatelské řetězce v oblasti vakcín. Nadto účastníci možná zváží nějakou formu energetické koordinace, zacílenou na odstraňování slabin na straně nabídky a snižování cenových tlaků.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading and receive unfettered access to all content, subscribe now.

Subscribe

or

Unlock additional commentaries for FREE by registering.

Register

https://prosyn.org/7vrHW1tcs