0

Melvyn Krauss

Hlasovat „ne“ v otázce ústavy EU by neznamenalo francouzské „ne“ Evropě, jak se někteří domnívají; bylo by to pouhé vyjádření nedůvěry v Chirakovo prezidentské působení. Cokoliv, co omezí vliv Chiraka – který oslabil EU prosazováním protekcionářského státně korporativního modelu pro Evropu a vzkazováním novým menším členským zemím, aby „mlčely“, když s ním nesouhlasily –, musí být pokládáno za dobrou zprávu pro Evropu i evropskou integraci.

Ti, kdo touží po silnější integrované EU, by tedy měli fandit francouzskému „ne“, byť tak budou činit s vědomím, že někteří voliči hlasující záporně budou činit správnou věc z nesprávných důvodů.

Dokonce už před květnovým referendem se objevují náznaky, že schopnost Francie utvářet Evropskou unii k obrazu vlastních zájmů ochabuje.

Rumunský prezident Traian Barescu nedávno podepsal Smlouvu o přistoupení k Evropské unii. V době před podpisem ho však francouzský ministr zahraničí Michel Barnier vyplísnil za to, že postrádá „evropský reflex“. Důvod? Barescu má v plánu postavit Rumunsko do jedné řady s anglosaskou liberální ekonomickou politikou a přeje si mít zvláštní vztah s Velkou Británií a Spojenými státy, aby zlepšil bezpečnost v černomořské oblasti. Rumunský prezident se však francouzské vůli nepodvolil a místo toho varoval vedoucí francouzské představitele, aby přestali jeho zemi poučovat.