Strach z finančnictví

Strach z finančnictví je na postupu. Všude je nedůvěra k lidem s vysokými platy, kteří pracují před monitory počítačů a dělají něco, co vůbec nevypadá jako produktivní činnost. Kancelářské krysy se mají lépe než výrobci, spekulanti než manažeři, obchodníci než podnikatelé, makléři než střadatelé, chytrým se daří lépe než solidním a v pozadí toho všeho je finanční trh mocnější než stát.

Všeobecným názorem je, že tento stav věcí je nespravedlivý. Jak se vyjádřil Franklin D. Roosevelt, musíme „penězoměnce“ svrhnout z jejich „vysokých piedestalů v chrámu naší civilizace.“ Musíme „vzkřísit prastaré pravdy,“ že pěstování, výrobě, řízení a vynalézání věcí by se mělo dostávat vyšší prestiže, více úcty a větších odměn než nejasným činnostem, jež vykonávají finančníci.

Samozřejmě, v moderním globálním finančnictví probouzí strach ledacos. Jeho rozsah je ohromující: letos proběhnou fúze a akvizice za víc než 4 biliony dolarů, přičemž obchodovatelná a (teoreticky) likvidní aktiva na konci letošního roku dosáhnou asi 160 bilionů dolarů – to vše ve světě, kde roční globální HDP činí asi 50 bilionů dolarů.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/NjIy8bQ/cs;