Evropský výpadek rozumu

NEW YORK – Spojené státy konečně projevují známky zotavení z krize, která propukla na konci vlády prezidenta George W. Bushe, kdy balancování na pokraji zhroucení zdejší finanční soustavy vyvolalo šok po celém světě. Není to ale pevné zotavení; mezera mezi tím, kde by ekonomika bývala byla, a tím, kde je dnes, se alespoň nerozšiřuje. Pokud se zužuje, děje se tak jen velmi pomalu; škoda napáchaná krizí se zdá být dlouhodobá.

Jenže mohlo být hůř. Na druhém břehu Atlantiku je velmi málo známek třeba i jen mírného zotavení jako v USA: mezera mezi tím, kde Evropa je a kde by byla nebýt krize, se nadále rozšiřuje. Ve většině zemí Evropské unie je HDP na hlavu nižší, než byl před krizí. Ztracená polovina dekády se rychle mění v celou. Pod povrchem strohé statistiky realita maří životy a naděje a rozpadají se rodiny (případně nevznikají), jak rok za rokem přetrvává stagnace – a v některých místech deprese.

EU disponuje velmi talentovanými, velmi vzdělanými lidi. Její členské země mají pevné právní rámce a dobře fungující společnosti. Před krizí většina měla i dobře fungující ekonomiky. Produktivita na hodinu – či míra jejího růstu – patřila v některých místech k nejvyšším na světě.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/RvBVLkX/cs;