Europe’s Silent Pro-Treaty Majority

Debata na nadcházejícím summitu Evropské unie se bude točit kolem toho, zda jít dál s „miniverzí“ Ústavní smlouvy EU. Tato debata je důsledkem odmítnutí návrhu smlouvy francouzskými a nizozemskými voliči v roce 2005. Jejich zamítavé hlasy ovšem zakryly fakt, že 18 z 27 členských států EU smlouvu ratifikovalo. Lucemburští voliči ji například schválili 56,5% většinou ihned po nizozemském a francouzském odmítnutí. Vskutku, smlouvu, která má podporu dvou třetin členských států a většiny evropských občanů, nelze jednoduše odhodit.

Zároveň nelze ignorovat hlas francouzských a nizozemských občanů – tím spíš, že je nepředstavitelné, že by v té či oné zemi byl k dalšímu referendu předložen tentýž text. Poněvadž smlouvu musí ratifikovat všech 27 států, je tedy podle všeho zřejmé, že v nynější podobě v platnost vstoupit nemůže a že státy, které ji schválily, ji nemohou beze změn dále prosazovat.

Je však stejnou měrou nemožné začít od nuly. Chceme-li překonat krizi, do níž Evropa zabředla, musíme se pokusit mezi zeměmi „pro“ a „proti“ najít soulad. A musíme tak učinit rychle, má-li EU splnit očekávání svých občanů.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/3d0ZoZX/cs;