Nebezpečné evropské banality

JERUZALÉM – Povolanost Evropy k mírovému úsilí a stanovování mezinárodních norem chování se bezpochyby stane základnou, na níž se Barack Obama pokusí rekonstruovat transatlantické spojenectví, které jeho předchůdce tak ošklivě pošramotil. Pro Evropany bude v tomto úsilí prvořadou otázkou, jak rychle začne nový americký prezident řešit arabsko-izraelský konflikt. Evropanům totiž na Jeruzalémě vždy záleželo více než na Bagdádu, avšak George W. Bush to odmítal poslouchat.

Neschopnost Evropy napomoci k řešení arabsko-izraelského konfliktu nepramení z jejích postojů ke klíčovým otázkám, které se jen mikroskopicky liší od postojů Spojených států. Zdá se, že její nemohoucnost vyvěrá spíše z jejího přístupu k židovskému státu. V podstatě jde o to, že v kolektivním vědomí Židů a Evropanů je zakořeněna dialektika přitažlivosti a odpudivosti. Nutno přiznat, že Evropa je skutečně „la patrie de la memoire“, „trýznivou a trýzněnou vzpomínkou“, jak v roce 1946 prohlásil Denis de Rougemont.

Starý kontinent trpí dvěma komplexy výčitek, které mají mnoho společného s Izraelem: komplexem koloniálním a židovským. Palestinská tragédie se této nezhojené evropské rány přímo dotýká.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/fPKBxbX/cs;