Evropa vede v produktivitě

Revize amerického ekonomického zázraku je na spadnutí. Nejenže praskla americká bublina, ale teď se navíc zdá, že k valné části amerického hospodářského zázraku vůbec nedošlo. Jde-li o výkon, je králem Evropa, ne Amerika.

Studie zdrojů ekonomického růstu, kterou provedla OECD, přinesla celou řadu zajímavých údajů a spolu s nimi nový pohled na to, komu se daří a komu ne. Jedním z takových nových závěrů je právě to, že americký ekonomický zázrak není tak skvoucí, jak se původně myslelo. V níže uvedené tabulce je zachycena zásadní skutečnost: USA sice v 90. letech zažívaly vysoký růst, mnohem vyšší než nejvýznamnější evropské ekonomiky, pokud však jde o produktivitu - Spojené státy coby zázrak produktivity - byly dosavadní názory mylné.

To jasně vyplývá z běžného výkonu za jednoho pracovníka. Věc se má ovšem mnohem hůř, uvědomíme-li si, že v Evropě odpracuje standardní zaměstnaný mnohem méně hodin než v Americe. Když se podíváme na hodinový výkon, celá situace se obrátí. Najednou je v čele Německo, země považovaná za stagnující, ne-li hůř. Němci moc nepracují, ale pokud ano, nemá jejich produktivita konkurenci. S časem se jejich skóre ještě zlepšuje.

https://prosyn.org/mIk224ncs