38

Evropská kocovina z brexitu

NEW YORK – Reakce trhů na šok z brexitu je mírná v porovnání se dvěma dalšími nedávnými epizodami globální finanční volatility: létem roku 2015 (poznamenaném obavami z tvrdého přistání Číny) a prvními dvěma měsíci letošního roku (kvůli obnoveným starostem o Čínu a dalším globálním rizikům). Šok byl spíše regionální než globální; tržní dopady se koncentrovaly ve Velké Británii a v Evropě a volatilita trvala jen asi týden, zatímco předchozí dvě epizody silného rizika se táhly zhruba dva měsíce a vedly k prudké korekci cen amerických i globálních akcií.

Proč tak mírný a dočasný šok?

Za prvé představuje Velká Británie jen asi 3% světového HDP. Naproti tomu Čína (druhá největší ekonomika světa) vytváří 15% světového výkonu a více než polovinu globálního růstu.

Demonstrace jednoty Evropské unie po brexitu společně s výsledkem voleb ve Španělsku navíc uklidnily obavy, že se EU nebo eurozóna v brzké době rozpadnou. A rychlé předání moci v Británii zvýšilo naděje, že jakkoliv trnitá budou rozvodová jednání s EU, nakonec povedou k takovému vypořádání, jež zachová většinu obchodních vazeb tím, že zkombinuje rozsáhlý přístup na jednotný trh s mírným omezením migrace.