laidi27_GettyImages_tugboatoceanfromabove Getty Images

Cesta k evropsko-pacifickému partnerství

PAŘÍŽ – Díky úsilí japonského premiéra Šinzó Abeho se nedávný summit G20 v Ósace vyhnul nejhorším možným výsledkům. To se v éře amerického prezidenta Donalda Trumpa počítá za vítězství. Lídři G20 mimo jiné vydali závěrečné komuniké potvrzující důležitost volného a otevřeného obchodu. Nadto se za postranní čárou summitu Spojené státy a Čína dohodly na příměří v obchodní válce a Evropská unie oznámila podepsání nových dohod o volném obchodu s Vietnamem a blokem Mercosur (Argentina, Brazílie, Paraguay a Uruguay).

Nicméně fundamentální prameny globální ekonomické nejistoty přetrvávají. Dokud se nevyřeší čínsko-americký konflikt, komerční a obchodní toky bude ohrožovat riziko narušení politikou. Ve snaze vyvarovat se v novém velmocenském zápase osudu kolaterální oběti se země jako Japonsko, EU, Kanada, Austrálie, Malajsie a mnohé další spojují, aby chránily své zájmy a mezinárodní obchodní soustavu. Každá z nich uznává, že nejdůležitější otázky světového obchodu jsou regulační a netýkají se cel, nýbrž ochrany investic, subvencí pro státní podniky, duševního vlastnictví a ochrany životního prostředí, otevřených veřejných nabídkových řízení, elektronického obchodování a datových toků.

Nedávná studie uvádí, že země zúčastněné v Komplexní a progresivní dohodě o transpacifickém partnerství (CPTPP) a v Komplexní hospodářské a obchodní dohodě mezi EU a Kanadou (CETA) se už u většiny hlavních regulačních otázek sblížily. V důsledku vleklého a zostřujícího se geopolitického střetu, v němž by se dostaly pod tlak, aby si zvolily stranu, však coby země spoléhající převážně na aktivní diplomacii a měkkou moc mohou ve všech ohledech tratit. Na ochranu svých zájmů musí zajistit, aby globální obchod podléhal objektivním mechanismům urovnávání sporů.

https://prosyn.org/lmKPk3ecs