Jak uniknout z deflační pasti

Na schůzce amerického Federálního rezervního úřadu bude 24. června prvořadým tématem deflace. Michael Woodford, jeden z předních světových znalců problematiky centrálních bank, nabízí způsob, jak se dostat ze sevření klesajících cen.

Nedávný projev Alana Greenspana na konferenci bankéřů v Berlíně, v němž připustil potřebnost ,,pojištění" proti riziku deflace v USA, třebaže se ještě neobjevila, přitáhl pozornost k zásadní věci. Co lze učinit pro stabilizaci hospodářství, když už není možné dál snižovat nominální úrokové sazby, ale ceny se stále snižují a mezera výstupu - rozdíl mezi tím, co ekonomika dokáže vytvářet a co skutečně vytváří - zůstává široce rozevřená? Co bývalo teoretickou kuriozitou, již nadnesl John Maynard Keynes ve 30. letech, stalo se závažnou záležitostí, jíž čelí zodpovědní úředníci největších světových ekonomik.

Japonsko představuje nejzřetelnější příklad tohoto problému. Růst je stále bezkrevný a deflace přetrvává, což naznačuje potřebu měnového stimulu. Ale benchmarková úroková míra v Japonsku byla v posledních čtyřech letech v zásadě nulová, takže není možné využít standardní formy měnové pobídky - snížení nominálních úrokových sazeb.

https://prosyn.org/l1xsGphcs