Konec čečenské noční můry

Ruská válka v Čečensku - která probíhá už více než deset let - dorazila do moskevských ulic. Hrozná daň, jíž si vybrala na nevinných životech Moskvanů, kteří si vyrazili do divadla, dokládá, že boj Ruska proti Čečencům je jednou z rozhodujících a ovšem krvavých front v globální válce proti terorismu. Tuto válku je nutno vyhrát. Je ale načase, aby Rusko změnilo svou strategii. Čečensko by mělo zůstat součástí Ruské federace. Tohoto cíle však nelze dosáhnout výhradně vojenskými prostředky.

Ruské federální jednotky zasazují čečenským vzbouřencům jednu zničující ránu za druhou. Čečenský odpor však nelze potlačit snadno. Důkazem je nejen incident z moskevského divadla, kde čečenští teroristé uvěznili na osm set rukojmích, ale i četná a úspěšná čečenská přepadení ruských jednotek v Čečensku a jeho okolí. Bylo by chybou svalovat všechnu vinu za neschopnost Ruska rozdrtit čečenské povstalce na naše vojenské velitele, ačkoli jejich plánování by mohlo být lepší. Proč? Protože čečenská vzpoura začala v politice a skončit může zase jen přes politické porozumění.

Co je tedy třeba dělat? Prvním krokem musí být odlišení mírumilovných Čečenců od rebelů. To se bohužel Rusku od samého začátku povstání nedařilo. Především proto, že bandité sídlili jak na vesnicích, tak ve městech. Ruský frontální útok pak měl samozřejmě na svědomí spoustu civilních obětí.

https://prosyn.org/oj4OyMXcs