Výzva terciárního vzdělávání na rozvíjejících se trzích

LONDÝN – Jelikož řada ekonomik s& vysokými příjmy nadále vrávorá, za nejlepší naději pro krátkodobé globální oživení mnozí pokládají Brazílii, Čínu, Indii, Rusko a menší země rozvíjejících se trhů. Obezřetný optimismus se zdá oprávněný, jestliže rozvíjející se trhy dokážou překonat dopady ubývající poptávky na své vývozy a zachovat si nynější pověst co do prozíravého makroekonomického řízení. Pokud se ale zavčasu nevypořádají s& mezemi dlouhodobějšího růstu, vzestup rozvíjejících se trhů k& prosperitě a globálnímu vlivu bude mít krátkého trvání.

K& hlavním omezením patří degradace životního prostředí, ekonomické strádání, sociální nerovnost, neefektivní správa veřejného sektoru a slabé řízení v& podnikovém sektoru. Žádnou z& těchto potíží nelze překonat bez výrazného zvýšení počtu schopných a motivovaných lídrů a profesionálů. To však vyžaduje reformu a rozšíření přístupu k& terciárnímu vzdělávání.

Klíčový význam terciárního vzdělávání na rozvíjejících se trzích zdůraznilo nedávné sympozium na oxfordské Green Templeton College, jemuž jsem předsedal. Dospěli jsme k& závěru, že rozšíření dostupnosti vyššího vzdělávání by na rozvíjejících se trzích mohlo vyvolat zásadní proměnu, budou-li jednat pohotově a rázně.

https://prosyn.org/5wmWaJZcs