Pryč s dluhovou nadváhou

LONDÝN – Bezmála čtyři roky od začátku globální finanční krize se leckdo diví, proč si ekonomické oživení dává tak načas. Jeho hlemýždí postup opravdu mate i experty. Podle Mezinárodního měnového fondu mělo světové hospodářství v& roce 2011 růst o 4,4& % a v& roce 2012 by mělo růst o 4,5& %. Nejnovější údaje Světové banky ukazují, že ve skutečnosti růst v& roce 2011 dosáhl jen 2,7& % a letos dále zpomalí na 2,5& % – přičemž toto číslo bude dost možná ještě nutné korigovat směrem dolů.

Tato diskrepance mezi prognózou a výsledkem může mít dvě příčiny. Buď byla újma způsobená finanční krizí vážnější, než si lidé uvědomovali, anebo byla předepsaná ekonomická terapie méně účinná, než věřili tvůrci politik.

Závažnost bankovní krize byla pochopena rychle. V& letech 2008-9 byly zavedeny obrovské stimulační balíčky, organizované Spojenými státy a Čínou, koordinované Británií a zdráhavě podporované Německem. Ořezaly se úrokové sazby, sanovaly insolventní banky, roztočily se tiskárny peněz, osekaly daně a posílily veřejné výdaje. Některé země devalvovaly své měny.

https://prosyn.org/pW1keJ5cs